Düzce Belediyesi,  Kent Konseyi, Meclisleri ve gönüllülerin katkılarıyla hazırlıkları tamamlanan ve dün düzenlenen kortej yürüyüşü ile Düzcelilerin davet edildiği 7. Düzce Otları Bereket Festivali Konuralp Antik Kenti’nde başladı. 3 gün sürecek festival boyunca ziyaretçiler hem Düzce’de yetişen şifa kaynağı bitkileri tanıma fırsatı bulacak hem de antik yaşam ve verimli topraklar hakkında akademik bilgiler edinecek.


Düzce Belediyesi yerel zenginliklerin tanıtılması amacıyla ulusal ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Düzce’nin verimli topraklarında yetişen birbirinden farklı, şifa ve lezzet kaynağı otların tanıtılmasını amaçlayan ve bu yıl 7’inci kez düzenlenen Geleneksel Düzce Otları Bereket Festivali de bu yıl Konuralp’de ziyaretçilerini ağırlayacak. Konuralp Antik Kenti’nde yapılan hazırlıkların tamamlanması ve dün düzenlenen kortej yürüyüşü ile renkli görüntülerle başlayan festival, Düzceliler’in hem eğlenmesine hem de yeni bilgiler öğrenmesine vesile olacak.

Festivalin ilk gününde Konuralp Antik Tiyatro kazılarının bulunduğu alan çevresinde kurulan stantlar, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ev sahipliğinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir ve protokolün diğer üyelerinin katılımıyla gezildi.

BAŞKAN ÖZLÜ; “KONURALP BÖLGESİ DÜZCE’NİN KALBİ”
Beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte geldiği alanda Orhan Gazi, Konur Alp ve Akçakoca Beyi temsili olarak yaşatan atlılar tarafından karşılanan Başkan Özlü, Konuralp bölgesinde düzenlenen Düzce Otları Bereket Festivalinin hayırlı olması dileklerini paylaşarak, “Biz başından beri Konuralp’e büyük önem veriyoruz. Burada yürüttüğümüz kazılar, Türkiye’deki en hızlı kazı çalışmalarıdır. Sadece kazmakla kalmayacağız, antik tiyatroyu restore edeceğiz. Destinasyon projemiz başlıyor. Konuralp bölgesi Düzce’nin kalbi ve biz bu dönemde Düzce’de turizm alanında büyük bir atak yapmak istiyoruz. Düzce, İstanbul ve Ankara’nın arasında saklı cennettir. Düzce’nin tanıtıma çok ihtiyacı var. Bu çalışmanın Düzce’nin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Teşrif ettikleri için değerli milletvekili arkadaşım Ayşe Keşir’e, Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum” dedi.

AKADEMİK ÇALIŞMALAR VE EĞLENCE BİR ARADA
Düzce Belediyesi, Kent Konseyi Meclisi, Düzce TSO ve gönüllülerin katkılarıyla düzenlenen 7. Düzce Otları Bereket Festivali kapsamında 3 gün boyunca Konuralp Antik Kenti’nde sayısız etkinlik düzenlenecek. Tarihi Roma Köprüsü, Atlı Kapı, Antik Tiyatro ve bölgede bulunan tarihi alanlarda söyleşiler ve sergiler düzenlenirken festival alanında kurulan stantlarda endemik bitkiler ve Düzce’nin doğasında yetişen otların satışı da yapılacak. 7 Temmuz Cuma gününden itibaren başlayan etkinlikler alanda kurulan sahnede ünlü ud virtüözü Coşkun Sabah ile Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi Ayşe Taş’ın konseri ile devam edecek.
Festival alanı 8 Temmuz Cumartesi ve 9 Temmuz Pazar Günü de Konuralp Antik Kenti’nde devam edecek.