Gazilik; vatanı, milleti, bayrağı ve kutsal değerleri uğruna mücadele etmeyi şiar edinmiş, savaşmaktan ve yeri geldiğinde canını seve seve vermekten geri durmamış kahraman vatan evlatlarının hak ettiği çok müstesna bir derecedir. Üstün cesaret ve kahramanlık örneği göstererek vatanımızı müdafaa eden gazilerimiz, hak ettikleri bu ünvanı hayatlarının sonuna kadar taşımanın haklı gururunu yaşamaktadır. Bu güzel topraklar, bizlere vatanı için seve seve canını ortaya koyan şehitlerimizin ve gazilerimizin mirasıdır. Bugün, bu güzel Vatan topraklarında huzur, mutluluk ve refah içerisinde yaşıyorsak, bunu; vatan toprağını canından kutsal sayan, haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz, övgünün en güzelini, saygının en yücesini hak eden aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz.

Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Gazilik, ömür boyu taşınacak bir şereftir. Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verildiği günün yıl dönümünü “Gaziler Günü” olarak kutlamaktayız. Vatan, millet ve bayrak sevgisi ile kutsal hizmetleri yerine getirirken hayatlarını ortaya koyan gazilerimiz, millet olma bilincimizi oluşturan temel değerlerin ve şanlı geçmişimizle aramızdaki güçlü bağın önemli sembolleridir. Her karış toprağı şehit ve gazilerimizin emaneti olan bu aziz vatanın üzerinde millet olarak, hür ve bağımsız biçimde, birlik ve beraberlik içerisinde yaşayarak, ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak için el birliği ile çalışmalıyız. Var olduğu günden bu yana, vatanını ve değerlerini canından aziz bilmiş, varlığına yönelen tehditlere karşı her türlü güçlüğe göğüs gererek, omuz omuza mücadele etmeyi ilke edinmiş bir milletin mensupları olarak, şehit aileleri ve gazilerimiz için her zaman daha iyisini yapabilmenin gayreti içerisindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle,19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle, bugüne kadar ebediyete intikal eden tüm kahraman şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet, vatanını canından aziz bilip canla başla mücadele eden ve bu yolda Gazilik rütbesiyle mücadelesini taçlandıran tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.
Türk vatanseverliğinin, Türk fedakârlığının yaşayan çınarları, tarihimizin sönmez meşaleleri gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü Kutlu Olsun.