OT FESTİVALİ AKADEMİK ÇALIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

HEM EĞLENDİLER HEM ÖĞRENDİLER

BEREKET FESTİVALİ DOLU DOLU GEÇTİ

Düzce Belediyesi ev sahipliğinde bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Düzce Otları Bereket Festivali, geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Kortej yürüyüşü ile birlikte dört gün süren ve tarihinde ilk kez Konuralp Antik Kenti’nde düzenlenen festival katılımcı ve ziyaretçilerden büyük beğeni aldı.

Düzce Belediyesi, Kent Konseyi Meclisleri, TSO, Düzce Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşların iş birliği örneğine imza attığı 7. Düzce Otları Bereket Festivali renkli etkinlikleri ile geçtiğimiz hafta sonunun en çok konuşulan organizasyonu oldu. Şehir merkezinde düzenlenen kortej yürüyüşü ile start verilen festival tarihinde ilk kez bu yıl tarihi dokuyla bütünleşerek Konuralp Antik Kenti’nde yapıldı. 93 adet standın kurulduğu organizasyonda birbirinden farklı sektörlerden 156 girişimci ziyaretçileri ağırladı.

BÖLGENİN SAYILI FESTİVALLERİ ARASINDA YER ALDI

Festivalin açılış gününde stantları çok sayıda vatandaş ziyaret ederken Düzce tarihinde ilke imza atan Düzce’nin Güzelleri Halk Oyunları ekibi ilk gösterisini Ot Festivali için yaptı. İzleyenlerden büyük alkış alan topluluk üyeleri Düzce’nin yöresel bir halk oyunu grubunu kurmanın gururunu davetlilerle paylaştı. Farklı halk oyunları gösterileri ile de dolu dolu geçen günün akşamında Türkiye’nin en önemli ud virtüözlerinden Coşkun Sabah ve Türk Müziği’nin güçlü sesi Ayşe Taş sevenleri ile buluştu.

FESTİVALİN ANA TEMASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİN KORUNMASI OLDU

Festivalin ikinci gününde sağanak yağış olmasına rağmen salon etkinlikleri yoğun katılımla düzenlendi ve Düzce otları ile ilgili akademik bilgiler paylaşıldı. DÜ Orman Fakültesi’nde düzenlenen etkinliklerde alanında uzman akademisyenler Türkiye ve Düzce özelinde biyolojik çeşitliliğin önemine vurgu yaparak korunması konusunda bilgiler paylaştı. Aynı gün düzenlenen sergide bitkileri tanıma ve saklama yöntemleri hakkında bilgiler aktarıldı. İkinci günün sonunda Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyelerinin hazırladığı “Bitki Tiyatrosu” adlı gösterisi izleyenlerden büyük beğeni aldı.

ÜÇÜNCÜ GÜNDE TARİHE IŞIK TUTTULAR

Festivalin son gününde yine salon etkinlikleri devam ederken Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Konuralp Müzesi’nde düzenlenen “Fotoğraflarla Düzce” sergisi ziyaret edildi. Düzce’nin geçmişten bugüne ikonikleşen fotoğrafları eşliğinde tarihsel gelişimi hakkında akademisyenlerin bilgiler aktardığı organizasyonda “Konuralp’te Bir Gün” adıyla sanal tur yapıldı. Etkinliklerin sonunda Düzce’nin Güzelleri Halk Oyunu ekibi kapanış gösterisi ile katılan tüm misafirlere teşekkür etti.